Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

 

Typ/materiál: železobetonová rozhledna

Lokalita: Křížová hora (735m), cca 2km jihovýchodně od obce Červená Voda, cca 45km severovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 50.0379539N, 16.7573603E

Nadmořská výška: 730m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: květen 2006 až jaro 2007

Oficiální zpřístupnění: 16. června 2007

Celková výška: 25m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 130

Otevírací doba: http://www.cervenavoda.cz/rozhledna-na-krizove-hore

Přístup: Na Křížovou horu vede z centra Červené Vody žlutá TZT (kolem železniční zastávky Červená Voda - pod rozhlednou, celkem 2km s převýšením 200m), od severu žlutá TZT od kostela v Šanově (2km s převýšením 140m) a od jihu zelená TZT od železniční zastávky Moravský Karlov u obce Bílá Voda (1,8km s převýšením 220m). Autem lze nejblíže zaparkovat na asfaltce mezi Šanovem a Čevenou Vodou (50.0406219N, 16.7512319E), odkud je to pěšinou do kopce k rozhledně asi 1km s převýšením 160m.

Výhled: např. Kralický Sněžník, Suchý vrch, obec Červená Voda

Historie: Zcela unikátní rozhledna je od roku 2007 pýchou obce Červená Voda na pomezí Orlických hor a Hrubého Jeseníku. Majestátní věž je dominantou nedaleké Křížové hory (dříve též Kreuzberg, 735m), která se do historie regionu zapsala jako známé poutní a výletní místo.

            Na Křížové hoře stával od roku 1833 malý kostelík. Později vyhořel a byl nahrazen kostelíkem Proměnění Páně, který měl oproti původnímu i věž. V roce 1923 zde byla vybudována skromná výletní restaurace. Křížová hora se postupně stala oblíbeným poutním místem a o její zvelebení se staral „Spolek Křížové hory“ založený v roce 1933 v Červené Vodě. Dvakrát ročně se zde konaly poutní slavnosti.

            Po roce 1945 začíná období úpadku tohoto místa. Blízké okolí sloužilo jako cvičiště naší a po roce 1969 sovětské armády. Budova restaurace i kostel byly zbourány. Zničena byla i křížová cesta. Až na konci tisíciletí začali zdejší zastupitelé přemýšlet o obnově původního dřevěného kostela, ale zelenou nakonec dostala výstavba turistické rozhledny. S nápadem tehdy přišel architekt olomoucké diecéze Tomáš Černoušek, který pomáhal červenovodskému domovu důchodců se stavbou kaple.

            Nová dominanta začala na Křížové hoře vyrůstat od května 2006 do jara 2007 podle projektu architekta Jana Mádlíka z Ateliéru architektury z Hradce Králového. Stavba probíhala pod vedením stavitele ing. Veselého ze společnosti VCES,a.s. Základ rozhledny představuje železobetonový monolitický tubus s prefabrikovanými schodišťovými stupni a podestami, vnější plášť rozhledny tvoří sbíjené vazníky s palubkami. Stavělo se často v náročných klimatických podmínkách. Za deště nebylo možné provádět betonáž, protože v tu chvíli byl vrchol Křížové hory pro nákladní automobily nedostupný. Ani přivedení elektřiny k rozhledně nebylo jednoduché. Práce probíhaly ve skalnatém podloží a místy až v šedesátistupňovém svahu. Pod rozhlednou bylo vybudováno kryté posezení za účelem konání kulturně-společenských akcí. Na jeho dlažbě je zobrazen půdorys původního poutního kostela.

            Rozhledna stála 7,2 milionů korun. Kromě Evropské Unie, která se podílela více než 5 mil. Kč, na ni částečně přispěl i Krajský úřad Pardubického kraje. Částku 1,1 mil. Kč vynaložila obec Červená Voda.

            Slavnostní otevření se uskutečnilo 16. června 2007 společně s folkovou akcí „Putování za písničkou“.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: T.Votoupal (září 2021)

 

 

 

Foto: J.Šlapák (jaro 2011)

 

    

 

    

Foto: M.Čada (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: